Prezent za 5 zł. Porady i tutki na temat prezentów i podarków dla najbliższych, które nie nadwyrężą budżetu a sprawią masę radości i szczęścia.
Kategorie: Wszystkie | na osiemnastkę | na różne okazje | ogólnie
RSS
środa, 16 stycznia 2013

Dzięki kilku kliknięciom możemy zaoszczędzić nawet do 120 zł - bo na tyle wyceniają swą usługę studia fotograficzne, które się tym zajmują. A przecież możemy zrobić to samo (jeśli nie lepiej) w domu i nie płacić za to ani grosza.

Obrazek Mozaika

Prezent: Mozaika zdjęciowa
Cena: < 5 zł.
tak naprawdę kosztować nas będzie jedynie wywołanie/wydruk zdjęcia lub zakup ramy/antyramy, którą to także możemy zrobić samemu wzmacniając efekt końcowy i redukując koszty.
Opis: Mozaika zdjęciowa to forma plakatu złożonego z setek malutkich zdjęć, które razem, odpowiednio na tym plakacie ułożone tworzą obraz widoczny z dystansu.

W dzisiejszych czasach, chyba każdy posiada już aparat cyfrowy - szpanerską lustrzankę czy aparat w komórce - i robi bardzo dużo zdjęć (nie musimy się już martwić zasobnością "wolnych" klatek na filmie, jak to kiedyś bywało). Z urlopu przywozimy setki jeśli nie tysiące fotek i przeglądanie ich przypomina potem szaradę z gazety pt. "znajdź osiem różnic" ale właśnie zasobność cyfrowych albumów pozwoli nam teraz utworzyć fajną mozaikę - w sam raz na prezent.

Podarunek taki możemy zastosować w przypadku wielu okazji np. ze zdjęć swoich i sympatii będzie idealny prezent walentynkowy, a ściągniętych z internetu fotek zawodowych piłkarzy prezent dla młodszego brata - zapalonego kibica, etc.

Wszystko co potrzebujemy to zdjęcia i odpowiedni program, który ściągniemy stąd.

Instalujemy go i zabieramy się do pracy. Obsługa programu jest prosta i intuicyjna. Wystarczy wskazać folder ze zdjęciami do wykorzystania, ustawić główne zdjęcie (w jakie ma ułożyć się mozaika) i wybrać kilka dodatkowych opcji (kolory, odcienie szarości, ilość kafelków i sposób ich ułożenia itd.). Całość zajmuje ok 5 minut.

Gotowy plik możemy, w zależności od potrzeb, wywołać w zakładzie fotograficznym (najlepsza jakość ale największy wydatek), wydrukować w punkcie ksero (znośna jakość i koszt ok 2 zł za format A3) czy na domowej drukarce i oprawić, bądź przykleić na ozdobną tekturę. By zredukować koszty trzeba się będzie nieco napracować ale końcowy efekt będzie rewelacyjny.

Dziadek Władek

Jakiś czas temu brat zapytał czy nie zostanę ojcem chrzestnym jego syna, oczywiście zgodziłem się. Miło wspominam tę chwilę - to przecież zaszczyt i powód do dumy. Jak to w życiu, bycie rodzicem chrzestnym to także wielka odpowiedzialność i kilka obowiązków. Większość ludzi rozumie to jedynie przez pryzmat prezentów, jakie wraz z wpisaniem swego nazwiska do aktu chrztu, trzeba będzie kupować dzieciakowi ;) Ale do rzeczy.

Prezent: Wydanie lokalnej gazety (najlepiej tzw. "popołudniówki") z dnia urodzin osoby.
Cena: < 5 zł.
Opis: Podarowanie komuś gazety z dnia kiedy przyszedł na świat, w chwili ukończenia  osiemnastych urodzin to bardzo ciekawy pomysł. Dzięki niemu, osoba obdarowywana ma szansę dowiedzieć się jak wyglądało jego otoczenie kilkanaście lat wstecz, i jak bardzo zmieniło się od tego czasu i, że jego narodziny także na to wpłynęły. Pomoże mu zrozumieć z jakimi problemami borykali się jego rodzice by wychować go i przygotować do życia, jaki trud musieli w to włożyć, etc.

Możemy podejść do tematu w sposób łatwy i szybki albo wymagający "odrobinę" cierpliwości. Sprawiając taki prezent np. koledze z klasy, możemy wybrać się do czytelni miejskiej biblioteki i po prostu skopiować interesujące nas wydanie, potem ładnie je oprawić. Można ewentualnie szukać oryginału na aukcji internetowej albo w antykwariacie. Ja swój egzemplarz kupiłem w kiosku w dniu, w którym urodził się mój chrześniak i odłożyłem w suche miejsce na 18 lat.

Dziadek Władek

Ha! Dziadek Władek Online!

Fajnie jest żyć w XXI wieku, czerpać garściami z dobrodziejstw, jakimi jesteśmy codziennie obsypywani, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Postęp techniczny, nauka, ochrona środowiska, opieka medyczna i tak dalej i tak dalej. Jedyne co mi osobiście nie podoba się wcale to konsumpcjonalne podejście do życia, a wręcz życie w celu wszechobecnej konsumpcji. Galerie handlowe, sklepy internetowe, okazje i promocje, kampanie reklamowe - chcąc czy nie bierzemy udział w wyścigu...

Nie mi oceniać, czy quad albo PS3 jest dobrym prezentem na pierwszą komunię dziecka - swój komentarz zatrzymam sobie i nie będę marnował czasu swego i tym bardziej Twojego na szerzenie grafomanii w internecie.

Pisząc tu, chciałbym jedynie zachęcić każdego do zmiany postrzegania kwestii sprawiania prezentów, niespodzianek drugiej osobie. Każdy lubi być obdarowywanym i jeszcze bardziej obdarowywać najbliższych - to nie podlega dyskusji. Ale kiedy już decydujemy się zrobić komuś niespodziankę, jak często robimy to w przemyślany sposób? Czy nie jest zazwyczaj tak, że po prostu łazimy po galeriach by kupić cokolwiek? Po prostu wydać kupę kasy na najczęściej bezużyteczny gadżet, ciuch z przeceny czy w najlepszym przypadku byle jaką książkę?

A przecież wystarczy odrobina wyobraźni i wysiłku, a wyczarować można coś naprawdę ciekawego, coś co nie obciąży domowego budżetu a dowiedzie drugiej osobie ile dla nas znaczy i jak bardzo jest wyjątkowa. A wszystko tylko dzięki kilku złotym (ideą bloga jest by zmieścić się w piątaku ale traktujmy tę kwotę elastycznie) i chwilom poświęconym na przygotowanie prezentu.

Mam nadzieję, że komuś kiedyś się przyda ;)

Dziadek Władek

| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

stat4u